Facebook

Warsztaty muzyczne

Kulturnatywa_warsztatymuzyczne2012_512px

 

 

Warsztaty muzyczne w Redzie to gitary, piece, bębny, talerze, doświadczony zespół i młodzi muzycy, harmonijne połączenie między znanymi a początkującymi artystami. Warsztaty zostały przeprowadzone w 2012 roku przez zespół muzyczny Farba, który na rynku istnieje od przeszło dziesięciu lat. Głównym celem warsztatów było zwrócenie uwagi młodych zespołów rockowych na doskonalenie muzycznych umiejętności oraz na wymianę doświadczeń.

 

Warsztaty muzyczne:

  • Gitarowe
  • Wokalne
  • Instrumenty Klawiszowe
  • Sekcja rytmiczna

 

termin: 5-6 czerwca 2012r.

miejsce: Sala Widowiskowa MOKSiR w Redzie

 

Warsztaty były przeprowadzone przez zespół Farba.

 

Relacja z warsztatów:

 

Dzień pierwszy, czyli o basistach i perkusistach

 

Pierwszego dnia warsztatów umiejętności podnosili muzycy odpowiedzialni za rytmikę w swoich kapelach. Zajęcia prowadził basista Maciej Warda wraz z kolegą z zespołu Farba – perkusistą Jackiem Woźniakiem. Doświadczeni muzycy z pasją przekazywali przyszłym gwiazdom polskiej sceny rockowej swoją wiedzę. Uświadamiali im, jak niezwykle istotna jest ich rola w grze zespołu, to oni bowiem mają największy wpływ na dynamikę gry – zarówno na koncercie, jak i w studiu nagraniowym. Podczas trzech godzin nie zabrakło czasu na ćwiczenia praktyczne. Dzięki firmie Drum Store początkujący muzycy mieli okazję sprawdzić się podczas gry na profesjonalnym sprzęcie. Na zakończenie pierwszego dnia młodzi artyści dostali wskazówki od Macieja Wardy oraz Jacka Woźniaka, które z pewnością pozwolą im podnosić swoje, już teraz nieprzeciętne, umiejętności.

 

Gitara i klawisze,  czyli anegdotki na scenie

 

Drugi dzień warsztatów dla uczestników PIF PAF Music Festivalu stał pod znakiem gitary, śpiewu i instrumentów klawiszowych. Na pierwszy ogień zostali rzuceni gitarzyści. Artur Przygoda przez dwie godziny raczył młodych muzyków genialnymi solówkami oraz scenicznymi anegdotami.

 

Po zakończeniu treningu sekcji gitarowej,  krótko po godzinie 17., zaczęły się zajęcia wokalne i klawiszowe.  Piotr Łopacki z pasją odkrywał przed młodymi keyboardzistami tajniki gry na instrumentach klawiszowych.

 

Pouczający trening zachowań scenicznych

 

Najciekawsze zajęcia podczas drugiego dnia warsztatów przeprowadziła z pewnością Joanna Kozak – charyzmatyczna wokalistka zespołu Farba, znana ze swoich wyszukanych i żywiołowych zachowań scenicznych. Piosenkarka (na co dzień nauczycielka śpiewu w jednej z gdyńskich szkół) przez blisko trzy godziny starała się przekazać jak najwięcej szczegółów, które pozwolą wokalistom na porwanie publiczności. Jak podkreślała, jest to zdecydowanie najtrudniejsze. O dobrej zabawie fanów nie decyduje tylko interesująca barwa głosu wokalisty, lecz także zachowanie muzyków znajdujących się na scenie. –  Dzisiaj dowiedziałam się bardzo  dużo na temat sceniczności. Joanna (Kozak – przyp.red.) dała mi wiele wskazówek à propos tego, co mam robić, by porwać publiczność. Dowiedziałam się też o nowej technice śpiewu, której wcześniej nie znałam – powiedziała po zakończeniu warsztatów Kinga Pruś – jedna z uczestniczek warsztatów, na co dzień studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Kilka słów na koniec, czyli Farba pod wrażeniem

 

- Jestem zaskoczony tak wysokim poziomem uczestników, naprawdę jestem w szoku. Nie zdawałem sobie sprawy, że w warsztatach będzie uczestniczyć aż  tak wielu zdolnych muzyków. Spodziewałem się ludzi o niższych umiejętnościach, zadających mnóstwo pytań, na które będę mógł z łatwością odpowiedzieć. I spotkało mnie zaskoczenie. Nawiązałem nowe znajomości muzyczne. Klimat warsztatów oceniam pozytywnie. Możliwy był swobodny, indywidualny kontakt, co sprzyja twórczej wymianie myśli. – podsumował celnie Piotr Łopacki, klawiszowiec zespołu Farba. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczne warsztaty, z okazji 2. edycji PIF PAF Music Festivalu, będą równie udane, ale do tego jeszcze mnóstwo czasu. Na razie możemy być pewni, że 29 czerwca w gdyńskim „Uchu” usłyszymy najwyższej jakości dźwięki!

 

O warsztatach Paweł Recki, organizator:

 

Jedną z najbardziej istotnych rzeczy w graniu w zespole muzycznych jest zgranie się wszystkich muzyków i uzyskanie odpowiedniego brzmienia. Wiele młodych składów nie zdaje sobie sprawy że często braki w „muzycznym porozumiewaniu się” mogą być przyczyną stagnacji zespołu. Realizując kompleksowe warsztaty prowadzone przez zespół który na rynku istnieje ponad 10 lat chcieliśmy dać szansę na doskonalenie muzycznych umiejętności zwłaszcza w kontekście gry zespołowej oraz wymianę doświadczeń z uznanymi muzykami zespołowe.

 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Redzie.