Facebook

Redzki Przegląd Filmowy

RPF_Kulturnatywabaner 512x190

Redzki Przegląd Filmowy. Kino zaczyna się w Redzie.

 

Chcesz obejrzeć film, porozmawiać o nim i odkryć młodych, zdolnych twórców? Nie musisz jechać do Gdyni. W dniach 27-28 września zapraszamy na wydarzenie filmowe do Miejskiego Domu Kultury w Redzie. Wspólnie obejrzymy wybrane kinowe hity z ostatnich lat, przyjrzymy się młodym twórcom i porozmawiamy o filmie.

 

Redzki Przegląd Filmowy to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Twórców Kultury „Kulturnatywa”. Odkrywamy film w mieście, które nie posiada kina. We wrześniu pokażemy cztery pełnowymiarowe filmy: porywający dokument  o trójmiejskim zespole „Miłość”, w skład którego wchodzili m.in. Tymon Tymański, Leszek Możdżer i Mikołaj Trzaska; nagrodzony Oscarem „Sugar Man”; trzymający w napięciu thriller polityczny George’a Clooney’a „Idy marcowe”, a także poruszający dramat psychologiczny „Lęk wysokości” w reżyserii nominowanego do Oscara Bartosza Konopki z doskonałą rolą Marcina Dorocińskiego.


W Przeglądzie znajdzie się także blok, w którym będą mogli się zaprezentować lokalni filmowcy amatorzy. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyselekcjonujemy najciekawsze propozycje, które pokażemy w trakcie Redzkiego Przeglądu Filmowego. Wiemy, że jest wśród nas wielu twórców amatorów tworzących dla swych najbliższych lub do przysłowiowej szuflady. Nadszedł czas, aby wyjść z ukrycia i podzielić się swoją twórczością i doświadczeniem z innymi! Szczegóły poniżej.


Wraz z zaproszonymi gośćmi specjalnymi porozmawiamy o problemach poruszanych w prezentowanych filmach, aby spojrzeć na pewne kwestie z szerszej perspektywy.


Liczymy, że publiczność włączy się w dyskusję. Można będzie zadawać pytania, dzielić się opinią o filmach, ich bohaterach i problemach.


Celem Przeglądu jest również społeczna integracja, poznanie swoich sąsiadów. Chcemy, by Reda nie była tylko naszą sypialnią, ale też miejscem kulturalnych spotkań.

 

Program Przeglądu:

 

Sobota (27 września 2014)

- 17:00 „Miłość” reż. Filip Dzierżawski (2012)

- 19:00 „Sugarman” reż. Malik Bendjelloul (2012)

- 21:00 Blok Filmów Amatorskich i Niezależnych

Niedziela (28 września 2014)

- 17:00 „Idy marcowe” reż. George Clooney (2011)

- 19:15 „Lęk wysokości” reż. Bartosz Konopka (2011)W przerwach między filmami zapraszamy widzów do wspólnej dyskusji, na poczęstunek i konkursy z nagrodami.

Blok Filmów Amatorskich i Niezależnych – informacje


Wszystkich lokalnych twórców chcących zaprezentować swoje filmy podczas Przeglądu gorąco zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń na adres: rpf@kulturnatywa.pl korzystając przy tym z poniższego formularza. Przed przesłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem.


Regulamin


Formularz zgłoszeniowyOpisy filmów:

 

„Miłość” reż. Filip Dzierżawski (2012)


milosc2Pięciu kumpli, którzy postanowili spełnić swoje marzenie. Pięć wyrazistych osobowości, które szukały sposobu na wyrażenie siebie. Pięć muzycznych wizji, które często się kłóciły. Jeden zespół – Miłość. „Miłość” Filipa Dzierżawskiego to jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach – Tymańskim, Trzasce, Możdżerze, Olterze i Sikale. To też historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, rywalizacji, wielkich przyjaźni, konfliktów i rozczarowań. Pasjonujący film o pięciu przyjaciołach, którzy stworzyli zespół i zrobili muzyczną rewolucję.„Sugar Man” reż. Malik Bendjelloul (2012)


sugar2„Sugar Man” to filmowy fenomen na całym świecie. Laureat Oscara 2013 oraz rekordowej ilości nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach (aż 6 w 2012 roku) Zaskakująca i niewiarygodna (choć prawdziwa!) historia życia człowieka o złotym sercu, któremu przepowiadano wielką karierę, a który przepadł bez wieści na cztery dekady. Prawda o jego życiowej drodze i wyborach, okazała się bardziej fantastyczna, niż najbardziej szalone pomysły hollywoodzkich producentów. „Sugar Man” to pełna muzyki pochwała życia; niewyczerpane źródło optymizmu i energii. To trzeba zobaczyć, aby uwierzyć!
„Idy marcowe” reż. George Clooney (2011)


idy2Nominowany do Oscara i ciepło przyjęty przez krytyków na całym świecie film ukazujący kulisy władzy. W rolach głównych występują: zdobywca dwóch Oscarów George Clooney  i nominowany do Oscara Ryan Gosling. Ambitny polityk o bogatej przeszłości, Mike Morris walczy o fotel prezydenta USA. Po piętach depcze mu kontrkandydat (Paul Giamatti). Polityczne rozgrywki bacznie obserwują dziennikarze. Pewnego dnia w sztabie pana Morrisa pojawia się młoda, seksowna asystentka (Evan Rachel Wood), która uwodzi doradcę Morrisa (Ryan Gossling). Kobieta szybko zdobywa informacje o sekretach kampanii prezydenckiej…
„Lęk wysokości” reż. Bartosz Konopka (2011)


lek2Fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera „Królika po berlińsku” Bartosza Konopki to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znów połączył go kapryśny los?


Gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni „Lęk wysokości” zaimponował widzom nie tylko znakomitym aktorstwem, ale także dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach stroną wizualną. Twórcy powoli ujawniają tajemnicę bohatera za sprawą wirtuozerskiego montażu scen współczesnych, zaskakujących retrospekcji oraz wysmakowanych zdjęć.
Patroni medialni:

patroni


partnerzy