Facebook

Nasz autoportret

 

„Nasz autoportret” to projekt warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży, których głównym celem było kreowanie ruchu sąsiedzkiego na osiedlu Piaskowa w Warszawie. Głównym inicjatorem i twórcą projektu był Mariusz Grabarski, który przygotował i przeprowadził program dwutygodniowych warsztatów plastyczno-rzemieślniczo-technicznych o charakterze artystyczno-terapeutycznym na przełomie maja i czerwca 2014 roku, podczas których dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzicami tworzyli prace artystyczne wyrażające ich światopogląd.

 

W pierwszym tygodniu warsztatów powstały „wizytówki”, czyli olbrzymie autoportrety uczestników projektu. „Wizytówki” przygotowywane na płótnach o wymiarach 4 x 1,5 m zawisły na fasadzie Pałacu Branickich, gdzie podczas wystawy „Światoobraz” odbywała się pierwsza część twórczych działań.

 

W drugiej części grupa już na osiedlu Piaskowa tworzyła instalację artystyczną, czyli wielkie przestrzenne bryły inspirowane grą „Tetris” (pomysł i projekt Mariusza Grabarskiego). Płyty drewniane o łącznej powierzchni 79 m2, podstawowy budulec, na początku były malowane przez dzieci na zaproponowane tematy, m.in. „wymarzone osiedle Piaskowa” czy „nasi sąsiedzi”. Następnie osoby starsze zbudowały właściwe bryły, po czym mieszkańcy Piaskowej przenieśli je w wybrane przez siebie miejsca. Bryły te służyły integracji mieszkańców osiedla, budowania więzi sąsiedzkich – młodszym jako elementy „scenografii” do zabaw, a starszym jako miejsce do rozmowy z sąsiadem.

 

Organizatorem projektu „Nasz autoportret” było Stowarzyszenie Twórców Kultury „Kulturnatywa”. Partnerem Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wola. Projekt był współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

 

Mariusz Grabarski – student 4. roku na  Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom licencjacki „Ku pamięci” obronił z wyróżnieniem rektorskim w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. W swojej twórczości skupia się na pedagogicznym wymiarze sztuki, dialogu i współpracy z drugim człowiekiem. Jest wielokrotnym stypendystą m.in.  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych: „Po 30 latach. Spojrzenie na pracownię Oskara Hansena” (Salon Akademii, Warszawa 2013), „Zmiana medium” pracownia Kowalskiego (Galerii Sztuki BWA, Jelenia Góra 2011).

 

Wszystkie filmy z projektu dostępne tutaj [kliknij].

 

Zdjęcia z projektu:

Plakat projektu (autor:  Janek Zresztą Przybyszewski):

Plakat do projektu „Nasz autoportret”, autor Janek Zresztą Przybyszewski